15.02.2019Чого потребують наші очі?

Зір  безцінний. Через зір ми отримуємо 80% інформації від зовнішнього світу. Здоров’я очей досить складно зберегти в сучасному світі, в еру технологій. Згубний вплив на зір телефонів і комп’ютерів ні для кого не є таємницею.Саме тому здоров’я очей – одна з найпоширеніших тем для дослідження і обговорення.

Дослідження показують, що між неправильним харчуванням і погіршенням зору є тісний зв’язок. Люди, у яких в раціоні недостатньо вітамінів С і А, цинку, антиоксидантів,  схильні до більш раннього розвитку катаракти і захворювань сітківки. Найвідоміші “ліки” для зору – морква. Вона містить велику кількість бета-каротину, який розпадається до вітаміну А в організмі. Даний елемент входить до складу зорового пігменту, завдяки цьому ми можемо розрізняти предмети в темряві. Якщо вітаміну А недостатньо, гострота сутінкового зору знижується.Потрібними є  і мікроелементи: калій, кальцій, селен, лютеїн, зеаксантин. Достатня їх кількість, а також вітамінів групи В, уповільнює розвиток такого небезпечного для зору захворювання, як вікова дегенерація макули, знижує ризик розвитку катаракти, покращує мікроциркуляцію в тканинах ока, підвищує гостроту зору.

У горіхах є велика кількість вітамінів В2 і Е. Перший впливає на сприйняття кольору. Другий потрібен для нормальної роботи ділянки на сітківці, з якої зорова інформація надходить в мозок. Нестача вітаміну  також є причиною кон’юнктивітів та інших запальних захворювань очей. Вітамін , що забезпечує нормальне кровопостачання очей, міститься в сирі. Сир також  багатий калієм і кальцієм – мікроелементами, необхідними для хорошої роботи органа зору.Інші поживна речовина для очей – омега-3 і омега-6, які є у великій кількості в жирних сортах риби. Вони сприяють поліпшенню нервової провідності в сітківці і беруть участь в утворенні слізної рідини. Їх нестача погіршує зір. Омега призупиняє прогресування катаракти, зменшує сухість в очах, уповільнює розвиток короткозорості. Так що, вживаючи жирну рибу, ви одночасно оберігаєте свої очі від багатьох проблем.

Лютеїн і зеаксантин, які є в зелених овочах, захищають сітківку від шкідливих ультрафіолетових променів і не дають тканинам ока старіти.Протизапальною дією володіють флаваноіди і таніни в складі чорниці. У цих ягодах є багато вітамінів С, Е, В2, В12, різних мікроелементів. Важливо вживати  чорницю людям, які багато працюють з комп’ютером.Медики рекомендують обов’язково включати перелічені вище продукти, які здатні покращувати здоров’я  очей, у свій раціон харчування.