7.06.2018Створюємо правильне освітлення робочої зони школярам

Починається навчальний рік. Разом із ним з’являються домашні завдання. Причому завдань буває стільки, що дітям доводиться допізна засиджуватися за робочим місцем. Перед батьками постає запитання: як правильно організувати робочу зону школяра, яке освітлення буде найкращим для дитини?

На сьогоднішній день пропонується величезний вибір засобі для освітлення робочої зони, найчастіше використовуються настільні лампи. Вони мають різні характеристики, на які обов’язково треба зважати, коли облаштовуєте освітлення на робочому столі дитини. Важливо також правильно розмістити настільну лампу. При письмі світло має падати зліва (для лівачка – справа). При читанні – можна з будь-якої з цих сторін. Якщо працюємо двома руками, світловий потік направляємо зверху на робочу поверхню. Важливим є і загальне освітлення в кімнаті.

Неправильне або недостатнє освітлення викликає швидку втомлюваність очей, знижує працездатність, може бути причиною зниження гостроти зору і появи офтальмологічних захворювань.

Саме тому при виборі лампи необхідно зважати не лише на дизайн, а також враховувати відповідність офтальмологічним вимогам. Експерти вважають, що найкращим для очей є розсіяне світло. Слід вибирати лампу потужністю не більше 60 Вт. Щоб яскраві промені не подразнювали очі, абажур повинен бути конусоподібної форми, не яскравого кольору. Має значення і те, з чого зроблений абажур. Металевий — буде нагріватися, а пластиковий, при підвищенні температури, може виділяти неприємний запах і токсини, а іноді і плавитися. Абажур з матового скла — ідеальне рішення.

Щодо кольору світла. Холодне блакитне світло бадьорить і налаштовує на працездатність, але при цьому, швидко втомлює очі. Найоптимальнішим для сприйняття вважається жовте світло. Саме воно створює відчуття гармонії і спокою. Тому для робочої зони дитини потрібно обирати саме жовте світло.

Варто звернути увагу і на вибір самої лампочки. Лампи з ниткою розжарювання — хороший варіант, але швидко перегоряють і споживають порівняно багато електроенергії. Люмінесцентні – при роботі часто неприємно звучать і мерехтять. Енергозберігаючі лампи (також люмінесцентні), хоч і не створюють шуму і мерехтінь, випромінюють біле світло, яке вважається холодним. Якщо ці промені потрапляють безпосередньо в очі, це дуже шкодить зору. Справа в тім, що ультрафіолетове випромінювання від таких ламп є досить сильним, і при вільному потраплянні в око, пошкоджує сітківку.

Галогенові лампи близькі за будовою до ламп розжарювання, але маючи спеціальний газ у колбі, працюють досить довго і при цьому випромінюють природне жовте світло.