17.10.2018Як змінюються очі з віком

Коли ми розмірковуємо про те, які зміни відбуваються з очима у міру старіння людини, то перш за все згадуємо про пресбиопію і катаракту. Проте з віком змінюються і інші структури очей.

  • Зменшення розмірів зіниці. З віком стають слабшими м’язи, які змінюють розмір зіниці. Це призводить до того, що зіниця менш активно реагує на зміну освітленості. Саме через це людям старше 60 років потрібно в три рази більше світла для комфортного читання, ніж двадцятирічним. Вони сильніше відчувають засліплення, виходячи на яскраве сонячне світло. Справитися з цими симптомами допоможуть окуляри з фотохромними лінзами і прояснюючим покриттями, що ефективно змінюють світлопропускання в залежності від рівня освітленості і захищають очі.
  • Виникнення синдрому «сухого ока».У міру старіння наші слізні залози виробляють менше рідини. Особливо це відчувають жінки у віці менопаузи. Якщо людина починає відчувати такі симптоми синдрому «сухого ока», як печіння, відчуття піску або інші види дискомфорту, необхідно проконсультуватися з лікарем-офтальмологом.
  • Зниження сприйняття кольору.З віком знижується чутливість клітин сітківки, відповідальних за нормальне сприйняття кольорів, внаслідок чого кольори стають менш яскравими, а контраст між різними кольорами – менш відчутним. Зокрема, блакитний і синій кольори починають здаватися вицвілими або розмитими. Це вікові зміни зору, для яких поки не існує лікування. Але Ви повинні враховувати ці зміни, якщо ваша професія вимагає чіткого розрізнення кольорів, як, наприклад, професія художника, кравця, електрика.
  • Відшарування склоподібного тіла. Склоподібне тіло – це прозора безбарвна гелеподібна речовина, що заповнює порожнину очного яблука.

Людина може відчувати це відшарування, помічаючи мушки (плаваючі помутніння) і блискавки (світлові ефекти, часто збоку) перед очима. Відшарування скловидного тіла не лікується. Воно вимагає лише постійного контролю з боку лікаря-офтальмолога.

Однак мушки і блискавки можуть бути симптомами і більш грізного захворювання – відшарування сітківки. Відшарування сітківки – серйозна проблема, яка може привести до сліпоти при відсутності негайного лікування. Якщо ви відчуваєте мушки і блискавки, краще проконсультуйтеся з лікарем-офтальмологом

  • Погіршення периферичного зору.Периферичний зір (поле зору) – це простір, який людина бачить очима при фіксованому погляді. Периферичний зір допомагає орієнтуватися в просторі.

У міру старіння відбувається звуження поля зору від 1 до 3 ° на кожне десятиліття життя. На той час, коли людина досягає 70 або 80-річного віку, втрата периферичного зору може скласти від 20 до 30 °.Це погіршення збільшує ризик аварій при керуванні автомобілем, тому водіям похилого віку необхідно бути гранично уважними під час водіння. Перед перетином перехрестя необхідно повертати голову наліво і направо для збільшення поля зору.

Як реагувати і що робити при вікових змінах зору? Фахівці рекомендують дотримуватися правильного режиму харчування і здорового способу життя, включаючи регулярні фізичні навантаження, контроль ваги, зниження стресів і відмова від шкідливих звичок. Також важливо регулярно проходити обстеження у лікаря-офтальмолога.