Всім відомо, що яскраві сонячні промені можуть бути небезпечними для очей. Для профілактики пошкодження органу зору людини рекомендовано використовувати якісні сонцезахисні окуляри. Вченим стало відомо, що існує час, коли сонце найагресивніше по відношенню до очей, саме тоді і виникає необхідність захисту.
Під час досліджень виявили, що найбільшу агресивність ультрафіолетове проміння має біля 9 години ранку і 2-3 години в денний час. Сезонно небезпека від сонячних променів розприділяється наступним чином: максимально інтенсивне сонячне випромінювання спостерігається ранньою весною, весь літній період і до середини вересня.
Але не треба думати, що зимою нас не підстерігає небезпека. Зимове сонце, що відбивається від снігу також агресивне по відношені до очей.
Висновок дуже простий: збираючись на відпочинок,не забутьте захистити свої очі, надзвичайно важливий і делікатний подарунок природи людині.
Сторонні тіла і травми ока.
Око — орган важливий і складний, вимагає до себе бережного ставлення. Адже навіть найменше його пошкодження може привести до зниження чи до втрати зору.
При травмах ока в першу чергу пошкоджується його оптичний апарат—рогівка, кришталик та скло видне тіло. Якщо травма важка, може пошкодитись сітківка і зоровий нерв. В 50% випадків такі травми ока приводять до сліпоти.
Травми ока бувають виробничі, побутові, спортивні, а також дорослі і дитячі. Причиною травми можуть бути дрібні сторонні предмети (мошкара, пилинки), хімічні речовини, гострі предмети (металева стружка, осколки скла). Крім того, до травм ока відносяться удар каменем, сніжкою, кулаком, падіння з висоти.
Важкість травми ока визначається місцем, силою удару, площею,формою предмета. Загальні ознаки травми—біль і різі в оці, сльозотеча, світлобоязнь, автоматичний спазм повік.
Пилинки, які попали в око, затримуються на конюнктиві і викликають сльозотечу, гостре відчуття печіння, особливо при кліпанні. Перша допомога– стороннєтіло видаляється чистою носовою хустинкою або сухим ватним тампоном.
При цьому відтягують нижню повіку або вивертають верхню, забирають стороннє тіло і закапують 2-3 краплі 30% розчину сульфацилу натрію. Якщо в домашніх умовах видалити стороннє тіло не вдалось , постраждалого негайно відправляють до лікаря- окуліста.
Непроникаючі поранення ока: крововиливи всередину ока, розриви сітківки і судинної оболонки, відшарування сітківки, травматична катаракта. Найчастіше такі травми бувають при ударах тупими предметами і забоях ока.
Проникаючі поранення : стороннє тіло може залишитися в оболонках ока, в рередній камері, в кришталику, в скловидному тілі. При цих пораненнях хворий відчуває біль в оці, сльозотечу іноді слабо виражену. Такого хворого необхідно терміново доправити до лікаря- окуліста.
Пошкодження очних мязів, проявляється двоїнням в очах. При переломах стінок орбіти повітря може попасти під шкіру і викликати припухлість повік. Важке ускладнення такої травми пошкодження зорового нерва, що приведе до повної втрати зору.
Повіки травмуються практично при всіх видах травм. Синці, набряки найбільш яскраво виражені ознаки їх пошкоджень.