13.07.2018Пахіметрія: покази і поритипокази.
Існує ряд захворювань, при яких обов’язковою є пахіметрія – визначення товщини рогівки:
- Глаукома. Пахіметрія є дуже важливою при лікуванні пацієнтів з глаукомою. За останні роки було проведено ряд досліджень, в яких доведено зв’язок між центральною товщиною рогівки (ЦТР) і рівнем внутрішньоочного тиску (ВОТ). Ця залежність обов’язково враховується для визначення індивідуального ВОТ, та відіграє важливу роль при встановленні діагнозу первинна глаукома і призначенні обов’язкового лікування. Якщо рогівка пацієнта дуже товста, то даний внутрішньоочний тиск нижчий, ніж визначається при тонометрії. І, навпаки, при дуже тонкій рогівці отриманий внутрішньоочний тиск вищий, ніж результат вимірювання. Якщо цей момент не врахувати – можна не діагностувати глаукому вчасно і не розпочати необхідне гіпертензивне лікування. Або ж помилково встановити діагноз і призначити необґрунтовано ліки.
- кератоконусі – патологія, при якій рогівка стоншується і приймає конусоподібну форму;
- кератоглобусі– спадкова патологія. При цьому тканини рогівки стоншуються по краях, а середня частина набуває кулясту форму;
- дистрофічних процесах в тканинах рогівки, зокрема дистрофія Фукса;
- набряку рогівки;
- в якості контролю після хірургічного лікування .
Протипоказів для проведення маніпуляції не існує. Але є ряд ситуацій, при яких обстеження потрібно відкласти. Пахіметрія рогівки не проводять в наступних випадках:
- травма тканин ока, в тому числі рогівки.
- інфекційні захворювання ока. В цьому випадку ультразвукове контактна дослідження може посилити запальний процес.
Показники в нормі:
Товщина рогівки неоднакова різних ділянках. Нормальні розміри рогівки коливаються в межах 0,49-0,56 мм в центральній частині. У зоні лімба або краю рогівки (це місце переходу тканини рогівки в склеру) товщина може становити від 0,7 до 0,9 мм. Представниці прекрасної статі мають більш масивну рогівку з товщиною в середньому 0,551 мм, тоді як у чоловіків – 0,442 мм.